Skip to main content

Bilgisayarınızı Hızlandırma Yöntemleri


Bilgisayarımız neden yavaşlıyor? Hangi yöntemleri uygulamalıyız? Birden fazla sebepten dolayı bilgisayarınız yavaşlayabilir. En yaygın sorunları sizler için derledik.Daha hızlı ve daha güvenli bir bilgisayarın detayları...

  • Aşırı yüklenmiş (dolu) yada parçalanmış harddisk: 
Eğer harddiskinizi fazla doldurduysanız(yaklaşık %80'den fazla) ya da parçalanmışsa bu bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Özellikle yeteri RAM'e sahip değilseniz.
Çözüm için;
  • Parçalanmış disklerinizi birleştirebilirsiniz.
  • Eğer harddiskiniz çok dolu ise, ne sileceğinizekarar verip bazı dosyaları silmekle başlayabilirsiniz veya harici bir harddisk alıp çoğu dosyanızı oraya aktarabilirsiniz.

  • Yeni programlardan kaçının: 
Yazılımın Moore Yasası'nı bozan bir tarafı olduğunu biliyor muydunuz? "Donanım hızlandıkça-Yazılım yavaşlar". Bill Gates programcılara her zaman mevcut en güçlü PC için yazılım yapmalarını tavsiye edermiş, çünkü ürünleri piyasaya çıktığında normal bilgisayar için ile birebir eşleşme imkanı yakalamış olurlar. Bu yüzden her zaman son çıkan programı yada office i yüklerseniz PC performansından ödün vermiş olursunuz.

  • Antivirüs güncellemesi: 
Çoğu programı (office, photoshop gibi) güncelleme ihtiyacı duymazsınız; fakat antivirüs programını her zaman güncel tutun. Yeni çıkan McAfee ve Norton gibi antivirüsler çok fazla bilgisayar kaynağından(RAM) kullandığından, bu da bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bunun için daha şık ve küçük antivirüslerden kullanmanızı tavsiye ediyorum.

  • Otomatik yükleyicileri azaltın: 
Bilgisayarınızı ilk açtığınızda ilk yüklenip ve bellekte tutulan muhtemelen sadece güvenlik programlarınız(antivirüs, usb security) değildir.Bunun yanında belki o gün hiç kullanmayacağınız programlar da yüklenmiş olabilir. Her kurduğunuz program bilgisayarın ilk açılışında bir parça yüklenir ve bellekte tutulur bu da gereksiz yere Ram'in bir kısmının kullanmasına ve bilgisayarın yavaşlamasına neden olabilir.


  • Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir: 
Antivirüs programıyla genel tarama yaparak virüsleri bir nebze de olsa temizleyebilirsiniz.

Beğendiyseniz yorum yapmayı ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Enjoy!

By olivercan, Keep Calm Because All is Well!

Comments

Popular posts from this blog

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Windows Mavi Ekran (Critical Structure Corruption) Hatası

Resimdeki gibi mavi ekran hatası yada dondurma kodu alırsanız, bilgisayarınız veri kaybını önlemek için kendini aniden kapatır. Herhangi bir donanımsal aygıt yada bu aygıtlarla ilgili bir yazılım hataya neden olabilir. Bu aynı zamanda sistemin, geçersiz bir belleğe işaret ettiğini de gösterir. Bunun gibi sinir bozucu mavi ekran hatasından kurtulmak için şu yolları denemenizi tavsiye ederim. Bütün harici aygıt sürücülerinizi kaldırarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.(fare ve klavye hariç.) Ayrıca bilgisayar üreticinizin ana sayfasına girip bilgisayarınız için en güncel yazılım sürücülerini indirebilirsiniz. Ek olarak sürücü yazılımlarınızı da güncellemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Safe Mode(güvenli mod)'da açın:   Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenli modda açın. Güvenli modda açtıktan sonra aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.Eğer hata devam ediyorsa Clean boot(temiz başlatma) işlemi yapmanız gerekiyor.Temiz başlatma(clean boot