Skip to main content

Clean Boot -Temiz Başlatma- Nedir?

Temiz önyükleme (Clean boot) nedir? clean boot için neler yapılmalıdır? Clean boot için hangi adımları takip etmemiz gerekir? Temiz önyükleme, Windows'u en az sayıda sürücü ve başlangıç programı kullanılarak başlatılacak biçimde gerçekleştirilir. 
Bu, bir program veya güncelleştirme yüklediğinizde veya Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 veya Windows Vista'da bir programı çalıştırdığınızda oluşabilecek yazılım çakışmalarını ortadan kaldırılmasına yardımcı olurAyrıca hangi çakışmaların soruna neden olduğunu belirlemek  veya sorun giderme için  temiz önyükleme gerçekleştirilir.

Temiz yükleme için gereklilikler:

 • Bilgisayarınıza temiz önyükleme yapabilmek için yönetici olarak oturum açmalısınız.
 • Temiz önyükleme gerçekleştirdiğinizde bilgisayarınıza geçici olarak bazı işlevleri kaybedebilirsiniz.
 • Normal olarak bilgisayarınızı başlattığınızda, işlevleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, orjinal hata iletisi alırsanız veya sorun devam ederse, orjinal davranışla karşılaşırsınız.
 • Bilgisayar bir ağa bağlıysa, Ağ ayarları bu adımları gerçekleştirmenizi engelleyebilir. Bunu yapmak için, gelişmiş önyükleme seçenekleri değiştirmek için, sistem yapılandırma yardımcı programını kullanmamanız önerilir. Bunu yapmak bilgisayarınızın kullanılamamasına neden olabilir.

Temiz önyükleme gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
 1. Yönetici hakları olan bir hesap kullanarak bilgisayarda oturum açın.
 2. Başlat' ı tıklatın, Aramaya Başla kutusuna msconfig.exe yazın ve -sistem yapılandırma yardımcı programını başlatmak için- Enter tuşuna basın.
 3. Not: yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse, parolayı yazın ve ya onay verin. 
 4. Genel sekmesinde Seçmeli başlangıç seçeneğini tıklayın ve ardından Başlangıç öğelerini yükle onay kutusunu tıklayıp temizleyin. ( "Boot.ini dosyasını kullan" onay kutusu kullanmamaya özen gösterin.)
 5. Hizmetler sekmesinde "Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" onay kutusunu tıklayıp seçin ve sonra Tümünü devre dışı bırak' ı tıklayın.
 6. Not: Bu adım, Microsoft Hizmetleri arka planda çalışmaya devam eder. Bu hizmetler, ağ, Tak ve Çalıştır, olay günlüğü, hata bildirimi ve diğer hizmetleri içerir. Bu hizmetleri devre dışı bırakırsanız, tüm geri yükleme noktaları kalıcı olarak silinebilir. Sistem Geri Yükleme yardımcı programını var olan geri yükleme noktalarıyla kullanmak istiyorsanız, bunu yapmamaya özen gösterin.
 7. Tamam' ı tıklatın ve sonra  Yeniden Başlat' ı tıklatın.
Beğendiyseniz yorum yapmayı ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Enjoy!

By olivercan, Keep Calm Because All is Well!

Comments

Popular posts from this blog

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Windows Mavi Ekran (Critical Structure Corruption) Hatası

Resimdeki gibi mavi ekran hatası yada dondurma kodu alırsanız, bilgisayarınız veri kaybını önlemek için kendini aniden kapatır. Herhangi bir donanımsal aygıt yada bu aygıtlarla ilgili bir yazılım hataya neden olabilir. Bu aynı zamanda sistemin, geçersiz bir belleğe işaret ettiğini de gösterir. Bunun gibi sinir bozucu mavi ekran hatasından kurtulmak için şu yolları denemenizi tavsiye ederim. Bütün harici aygıt sürücülerinizi kaldırarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.(fare ve klavye hariç.) Ayrıca bilgisayar üreticinizin ana sayfasına girip bilgisayarınız için en güncel yazılım sürücülerini indirebilirsiniz. Ek olarak sürücü yazılımlarınızı da güncellemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Safe Mode(güvenli mod)'da açın:   Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenli modda açın. Güvenli modda açtıktan sonra aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.Eğer hata devam ediyorsa Clean boot(temiz başlatma) işlemi yapmanız gerekiyor.Temiz başlatma(clean boot