Skip to main content

How to Blogger 301 Redirecting works?

How to #Blogger 301 #Redirect works?

Sometimes we need to redirect some links on our blog to another link.
In this case you must you must use Blogger #301 RedirectingWith blogger 301 Redirecting, you can reroute your old or crashed links to new/updated one. For example, you write a new article but you did some misspelling when publishing. This may even make your article disappear on google. Thanks to 301 redirecting, you can redirect the wrong links to the correct one.

Even though in more CMS (Content Management System) systems it is easy to do in .htacces files, in blogger it is impossible since there is no Ftp support. It is so simple to use redirecting. Let’s start;


  • Blogger control panel Settings > Search preferences as showed on the image.


  • Errors and redirections
  • Custom Redirects section.

From: last (crashed) link
To: new link to redirect.

If you want permanent redirect click check box permanent
And save Changes, it all folks J

!-One more thing, if you want redirect to your home page, just typing “/” enough.


Hope you like it. If so, please do not forget to comment it below and share it with your friends. I suggest you to read my Engineering articles too.

Enjoy!

By olivercan, Keep Calm Because All is Well!

Comments

Popular posts from this blog

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Windows Mavi Ekran (Critical Structure Corruption) Hatası

Resimdeki gibi mavi ekran hatası yada dondurma kodu alırsanız, bilgisayarınız veri kaybını önlemek için kendini aniden kapatır. Herhangi bir donanımsal aygıt yada bu aygıtlarla ilgili bir yazılım hataya neden olabilir. Bu aynı zamanda sistemin, geçersiz bir belleğe işaret ettiğini de gösterir. Bunun gibi sinir bozucu mavi ekran hatasından kurtulmak için şu yolları denemenizi tavsiye ederim. Bütün harici aygıt sürücülerinizi kaldırarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.(fare ve klavye hariç.) Ayrıca bilgisayar üreticinizin ana sayfasına girip bilgisayarınız için en güncel yazılım sürücülerini indirebilirsiniz. Ek olarak sürücü yazılımlarınızı da güncellemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Safe Mode(güvenli mod)'da açın:   Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenli modda açın. Güvenli modda açtıktan sonra aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.Eğer hata devam ediyorsa Clean boot(temiz başlatma) işlemi yapmanız gerekiyor.Temiz başlatma(clean boot