Skip to main content

Universite Sinavi kalkiyor mu?


#Universite Sınavı kalkıyor mu? Yeni sistemde öğrencileri neler bekliyor? Ders ortalaması öğrencileri ne kadar etkileyecek? haberin detayları için tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın kendi geliştirdiği bu modelde, sınav ortadan tamamen kaldırılıyor. Bu durumda üniversiteler lise puanlarına göre alımlarını gerçekleştirecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu uygulamasıyla öğrencileri ezberci sistemden kurtarma çalışmaları başlattı. Yeni model gereği üniversite sınavı tamamen kaldırılıyor. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri ve Strateji Daire Başkanlığı, sistem üzerinde çalışmaya başladılar. 
          
  Yeni modelin 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi ile uygulamaya geçmesi planlanıyor. Yeni modelde öğrenciler, lise öğrenimleri sürece aldığı bütün merkezi sınav sonuçları neticesinde üniversiteye doğrudan başvuruda bulunabilecek. Üniversiteler kendi aralarında kategorileri ayrılacak ve alımlarını öğrencilerin genel not ortalaması ile okumak istediği bölümle alakalı ilgili alanların not ortalamasına göre alacak.


Yeni modele ilişkin ayrıntılar...  1. Temel Eğitimden Orta-öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) geliştirilerek liselerden üniversiteye geçişte uygulanacak.
  2. Türkiye genelinde orta-öğretimde bulunan öğrenciler Fatih Projesi kapsamında dağıtılacak olan tablet bilgisayarlarla belirlenen derslerde online sınava tabi tutulacaklar.
  3. Sınavda yalnızca test olmayıp açık uçlu sorular da bulunacak.
  4. Sınavın değerlendirilmesi Türkiye genelinde alan öğretmenleri tarafından yapılacak. Yapılan değerlendirme neticesinde öğretmen, öğrenci puanını online olarak sisteme girecek.
  5. En önemlisi artık not her şey olmayacak. Orta-öğretim derslerinde ortalaması yetersiz fakat üretkenliği yüksek olan öğrenciler, projeleri neticesinde üniversiteler tarafından kabul edilebilecekler.

İyi olan kazanacak

C grubu üniversiteler, orta-öğretim genel not ortalamasını değerlendirecek.
B grubu üniversiteler, öğrencinin okumak istediği bölüme ilişkin derslerin ortalamasına da bakacak.
A grubu üniversiteler, genel not ortalamasının yanı sıra sözlü ve yazılı sınav da uygulayabilecek.Arkadaşlarınızı da bilgilendirmek için paylaşmayı unutmayınız. Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Enjoy!

By ancka Keep Calm Because All is Well!

Comments

Popular posts from this blog

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Windows Mavi Ekran (Critical Structure Corruption) Hatası

Resimdeki gibi mavi ekran hatası yada dondurma kodu alırsanız, bilgisayarınız veri kaybını önlemek için kendini aniden kapatır. Herhangi bir donanımsal aygıt yada bu aygıtlarla ilgili bir yazılım hataya neden olabilir. Bu aynı zamanda sistemin, geçersiz bir belleğe işaret ettiğini de gösterir. Bunun gibi sinir bozucu mavi ekran hatasından kurtulmak için şu yolları denemenizi tavsiye ederim. Bütün harici aygıt sürücülerinizi kaldırarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.(fare ve klavye hariç.) Ayrıca bilgisayar üreticinizin ana sayfasına girip bilgisayarınız için en güncel yazılım sürücülerini indirebilirsiniz. Ek olarak sürücü yazılımlarınızı da güncellemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Safe Mode(güvenli mod)'da açın:   Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenli modda açın. Güvenli modda açtıktan sonra aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.Eğer hata devam ediyorsa Clean boot(temiz başlatma) işlemi yapmanız gerekiyor.Temiz başlatma(clean boot