Skip to main content

Karamsar Olmayin, Umutlarinizi Tuketmeyin!

Karamsar Olmayın, umutlarınızı tüketmeyin!

"Dünyanın her köşesinde, insanlık tarihinin tüm dönemlerinde haksızlıklar hep oldu ve olacak."

Bu bilgi her ne kadar kesin de olsa vahşet uygulayanların kullanacağı bir bahane olmamalı. İnsanları umutsuzluğa da sürüklememeli.

Artık Stalin'in söylediğinin aksine milyonlarca kişinin bir anda ortadan yok oluşu bir istatistik değil. Hatta 1.000 kişininki bile değil. 200 kişinin ufak bir ülkede ölümü bile Birleşmiş Milletler gündemine giriyor, her yerde haber oluyor. Her zaman siyasi bir karşılık getirmese de sivil toplum örgütlerini ve duyarlı kişileri harekete geçiriyor. (bkz. Koni, Soma, Brezilya, Ukrayna...)

Belki inanmayacaksınız ama bugün dünyada her zamankinden daha fazla yardım örgütü, ve sivil toplum kuruluşu ve derneği var. Tarihte başkalarının refahı ve iyiliği için hiç bu kadar insan çalışmamıştı. Filipinler'den Haiti'ye, Afrika'ya kadar her yerde binlerce kişi insanlık için elinden geldiğince çalışıyor.

Katı duvarlar, asık suratlı bürokratlar ve polisler, hatta ordu bile artık devlet sırlarını koruyamıyor. Her şey saydamlaşırken bilgiye erişim her şeyi kapsıyor. İnsanlar devletten bilgi çalıyor, halkla paylaşıyor, birileri canı pahasına halktan hiçbir şeyin gizli kalmasını istemiyor. (bkz. Snowden - Wikileaks, Utku Kalı - Reyhanlı)

Kadınların gücü biz fark etmesek de artıyor. Alvin Toffler'in de dediği gibi erkeklerin üstün olduğu son yüzyılın 20.yy olduğu kanaati giderek yaygınlaşıyor. Kadına şiddet, taciz ve herkes tarafından ayıplanıyor. 

Suudi Arabistan'da ve Pakistan'da bile kampanyalar yapılıyor. Bazı yerlerde ilkel de olsa ilerlemeler kaydediliyor.

Her şeyin bitti dediği anlarda birileri çıkıyor. Pakistan'da kızlar okusun diye kampanya yapan 14 yaşındaki Malala Yusufzai beyninden vurulup ilyeşiyor. BM'de konuşma yapıp daha güçlü bir şekilde devam ediyor. 

Burma'da 40 yıllık cunta hükümetinin ardından Aung San Sun Kyi özgürlüğüne kavuşuyor.


Din ve diktatoryal düzen dünyanın belirli bölgelerinde son nefesini verirken biz insanlık olarak yeniden doğuyoruz. Bunca deney, bilim çalışması, insanlık mücadelesi ve aktivizmden sonra halk yavaş da olsa zincirlerini kırmak istiyor. İsrail'den Hindistan'a, Fas'tan Bahrey'e kadar... Evet yavaş bir süreç bu ve zor ama artık geri dönüşü yok.

Tek bir bedenin bazen koca tanklara göğüs gerebileceğini ve global bir simge olabileceğini unutmayın!


"Bunlar uç örnekler", "bizde böyle olmaz", "bizi yaşatmazlar" demeyin.

Geçen yıl da Gezi'inin olacağı aklımıza gelmezdi ama oldu. Her şey kötüye gidiyor dediğimiz bir anda oldu, çok can aldı ama ondan sonra geriye dönmedi hiçbir şey.

Daha iyi günler gelecek. Ben umudunuzu kaybetmeyin diye yazıyorum. Biliyorum bunun aksini söyleyenler olacak. Onlara inanmayın.

İnsanlara değil, insanlığa inanmaya devam edin. İnsanlığın rotası hep İLERİ oldu ve öyle olacak!

zumbara

Comments

Popular posts from this blog

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Windows Mavi Ekran (Critical Structure Corruption) Hatası

Resimdeki gibi mavi ekran hatası yada dondurma kodu alırsanız, bilgisayarınız veri kaybını önlemek için kendini aniden kapatır. Herhangi bir donanımsal aygıt yada bu aygıtlarla ilgili bir yazılım hataya neden olabilir. Bu aynı zamanda sistemin, geçersiz bir belleğe işaret ettiğini de gösterir. Bunun gibi sinir bozucu mavi ekran hatasından kurtulmak için şu yolları denemenizi tavsiye ederim. Bütün harici aygıt sürücülerinizi kaldırarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.(fare ve klavye hariç.) Ayrıca bilgisayar üreticinizin ana sayfasına girip bilgisayarınız için en güncel yazılım sürücülerini indirebilirsiniz. Ek olarak sürücü yazılımlarınızı da güncellemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Safe Mode(güvenli mod)'da açın:   Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenli modda açın. Güvenli modda açtıktan sonra aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.Eğer hata devam ediyorsa Clean boot(temiz başlatma) işlemi yapmanız gerekiyor.Temiz başlatma(clean boot