Skip to main content

Body Mass And Weight Indexes Android Application

Free body mass and weight(BMI) calculator application.

Body Mass And Weight Indexes. Free body mass and weight(BMI) calculator application. This application shows your BMI index and gives some suggestions.


This application shows your BMI index and gives some suggestions.
Calculates results for male and female values separately.

Fast weight entry, easy to use
The body mass index (BMI), or Quetelet index, is a measure of relative weight based on an individual's mass and height.

it is defined as the individual's body mass(kilogram) divided by the square of their height(meter) – with the value universally being given in units of kg/m2.


BMI is often used as a screening tool to decide if your weight might be putting you at risk for health problems such as heart disease, diabetes, and cancer.

BMI is used to broadly define different weight groups in adults 20 years old or older. The same groups apply to both men and women.

Underweight: BMI is less than 18.5
Normal weight: BMI is 18.5 to 24.9 (healthy weight)
Overweight: BMI is 25 to 29.9
Obese: BMI is 30 or more
A person who has a large change in BMI, even if he or she is not overweight or underweight, should be evaluated to find the cause.

For downloading android application please click here

Stay healty and wealthy.

To see our other applications,please click here.

Special thanks for Graphic designer Barış Çiftçi

By olivercan, Keep Calm because All is Well!

Comments

Popular posts from this blog

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Windows Mavi Ekran (Critical Structure Corruption) Hatası

Resimdeki gibi mavi ekran hatası yada dondurma kodu alırsanız, bilgisayarınız veri kaybını önlemek için kendini aniden kapatır. Herhangi bir donanımsal aygıt yada bu aygıtlarla ilgili bir yazılım hataya neden olabilir. Bu aynı zamanda sistemin, geçersiz bir belleğe işaret ettiğini de gösterir. Bunun gibi sinir bozucu mavi ekran hatasından kurtulmak için şu yolları denemenizi tavsiye ederim. Bütün harici aygıt sürücülerinizi kaldırarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.(fare ve klavye hariç.) Ayrıca bilgisayar üreticinizin ana sayfasına girip bilgisayarınız için en güncel yazılım sürücülerini indirebilirsiniz. Ek olarak sürücü yazılımlarınızı da güncellemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Safe Mode(güvenli mod)'da açın:   Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenli modda açın. Güvenli modda açtıktan sonra aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.Eğer hata devam ediyorsa Clean boot(temiz başlatma) işlemi yapmanız gerekiyor.Temiz başlatma(clean boot