Skip to main content

Opencart Facebook Popup Like Box

How to create Facebook popup like box in Opencart without installing any extensions.

Hi guys. When I tried to install Facebook pop-up like box on my opencart page, I have seen many extensions with prices on opencart web page. So I found a way to create it without paying any money  or installing any extensions.

For installing follow the steps below;

Firstly, download the .zip file from opencart pageOpen it and copy all code.

Secondly, go to  catalog\view\theme\default\template\common\footer.tpl file

Find this code:   <p><?php echo $powered; ?> 

Paste all code from .zip file, right after this: ?> 

Customizations;

1- After adding code, search for  https://www.facebook.com/ComputerScienceStudentsNetwork and replace it with you own page.

2- This widget will appear 2 seconds after page loaded. If you want change this time search for delay(2000) and change the value 2000 to greater or lesser. If you want this widget to show immediately after loading page, change delay(0) value to zero.

3- This widget shows up only first time when users visit your page. If you would like to this box to popup every time page loads then delete this line of code:

$.cookie('popup_facebook_box', 'yes', { path: '/', expires: 2 });


4- If you want this widget to shows up only at home page so go to catalog\view\theme\default\template\common\home.tpl and paste this code after this:?> (at the bottom) and delete this line of code:


 !- If you do not see the Facebook popup like box on your page, then you should delete your cookies.

!- When you install this widget, go to your page and click on an image of a product. If your image opened in a new tab so delete the code from footer and do the step 4.


For any quesiton comment below or contact me.

To read other articles click here.

Comments

Popular posts from this blog

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Windows Mavi Ekran (Critical Structure Corruption) Hatası

Resimdeki gibi mavi ekran hatası yada dondurma kodu alırsanız, bilgisayarınız veri kaybını önlemek için kendini aniden kapatır. Herhangi bir donanımsal aygıt yada bu aygıtlarla ilgili bir yazılım hataya neden olabilir. Bu aynı zamanda sistemin, geçersiz bir belleğe işaret ettiğini de gösterir. Bunun gibi sinir bozucu mavi ekran hatasından kurtulmak için şu yolları denemenizi tavsiye ederim. Bütün harici aygıt sürücülerinizi kaldırarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.(fare ve klavye hariç.) Ayrıca bilgisayar üreticinizin ana sayfasına girip bilgisayarınız için en güncel yazılım sürücülerini indirebilirsiniz. Ek olarak sürücü yazılımlarınızı da güncellemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Safe Mode(güvenli mod)'da açın:   Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenli modda açın. Güvenli modda açtıktan sonra aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.Eğer hata devam ediyorsa Clean boot(temiz başlatma) işlemi yapmanız gerekiyor.Temiz başlatma(clean boot