Skip to main content

Opencart Facebook Popup Like Box

How to create Facebook popup like box in Opencart without installing any extensions.

Hi guys. When I tried to install Facebook pop-up like box on my opencart page, I have seen many extensions with prices on opencart web page. So I found a way to create it without paying any money  or installing any extensions.

For installing follow the steps below;

Firstly, download the .zip file from opencart pageOpen it and copy all code.

Secondly, go to  catalog\view\theme\default\template\common\footer.tpl file

Find this code:   <p><?php echo $powered; ?> 

Paste all code from .zip file, right after this: ?> 

Customizations;

1- After adding code, search for  https://www.facebook.com/ComputerScienceStudentsNetwork and replace it with you own page.

2- This widget will appear 2 seconds after page loaded. If you want change this time search for delay(2000) and change the value 2000 to greater or lesser. If you want this widget to show immediately after loading page, change delay(0) value to zero.

3- This widget shows up only first time when users visit your page. If you would like to this box to popup every time page loads then delete this line of code:

$.cookie('popup_facebook_box', 'yes', { path: '/', expires: 2 });


4- If you want this widget to shows up only at home page so go to catalog\view\theme\default\template\common\home.tpl and paste this code after this:?> (at the bottom) and delete this line of code:


 !- If you do not see the Facebook popup like box on your page, then you should delete your cookies.

!- When you install this widget, go to your page and click on an image of a product. If your image opened in a new tab so delete the code from footer and do the step 4.


For any quesiton comment below or contact me.

To read other articles click here.

Comments

Popular posts from this blog

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Android farkli ekran tipleri icin tasarim yapmak

Birincisi, Layout seçimi çok önemli.
     Yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki AbsouluteLayout belki de en kötü seçim. AbsoluteLayout ile öğeler için kesin bir yer belirleyebilirsiniz. Örn: position x=110px, y=180px; Fakat bu kesinlikle önerilmeyen bir durum çünkü farklı ekranlarda veya farklı çözünürlükteki Android cihazlarda kaymalar olduğunu göreceksiniz. 
     Bunun yerine RelativeLayout kullanmanızı tavsiye ederim. RelativeLayout’ta parent-view’e göre ya da diğer elemanlara göre(relatively – bunlarla bağlantılı) bir pozisyon seçileceği için, istediğiniz tasarıma en yakın görünümü elde etmek mümkün. Layout seçimini hallettikten sonra sıradaki işlem olarak farklı ekran tipleri için tasarım yapmaya geldi.

     Farklı ekran tipleri için tasarım yapmak (res/ folder)
     Android dünyasında çok sayıda ve farklı boyut ve çözünürlükte ekran tipi mevcut. Bunların hepsi için ayrı ayrı tasarım yapmak mümkün değil. Temel olarak üç farklı ekran boyutunu referans alıp(small, medium, l…