Skip to main content

Sağlık Önerilerinden Derlemeler - 5

* Tam buğday ürünleri sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarındandır. Tam buğday makarnalarda normal makarnanın iki katı lif olduğunu ve bir porsiyonu ile günlük lif ihtiyacınızın yüzde 25'ini sağladığını biliyor muydunuz? 

* Yılbaşı akşamı davete katılmadan 1 saat önce düşük enerjili salata, meyve gibi besinler atıştırarak iştahınızı baskılayınız.

* Yılbaşı akşamı çok fazla ve hızlı yemeyin, unutmayın uzun bir gece olacak yavaş yavaş ve yiyeceklerin tadını çıkararak yiyin.

* Vücudunuzda ben varsa görüntüsünde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Rengi, büyüklüğü veya şeklinde bir farklılık gözlemlerseniz doktorunuza gösterin

* Kilo kontrolünün sağlanmasında saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tam tahıl ürünleri tüketilmelidir.

* Stresin azaltılması ve günlük potasyum miktarının artırılması, hipertansiyondan korunmada önemli tedbirler arasındadır.


----- Facebook  sayfamızı buradan beğenebilirsiniz. ----- 

* Hipertansiyonda ilaç tedavisine karşı gelişebilecek olası direnci önlemek için sigara içilmemelidir.

* Uygun vücut ağırlığının sağlanması ve sürdürülmesi diyabetin kontrolünde önemlidir. Kilonuzu uygun aralıkta tutmaya özen gösterin.

* Kış aylarında azalan güneş ışığı ve kapalı giysiler nedeniyle oluşabilecek D vitamini eksikliğini önlemek için süt ve süt ürünlerini beslenmenize dahil edin.

* Fiziksel aktivite artışının ve düzenli bir egzersiz programının, yaşlanmanın getirdiği olumsuz etkileri azalttığı bilinmektedir.

* Egzersiz kilo vermede en iyi sonuç veren yöntemdir. Unutmayın herhangi bir aktivite bile hiçbir şey yapmamaktan iyidir.

* Seyahat öncesinde diyabet kimliğinizi yanınıza almayı ve yeterli ilaç ve tıbbi malzeme bulundurmayı unutmayın.

* Hipertansiyon hastaları haftada en az 3-4 kez 30-45 dk tempolu yürüyüş yapmalıdır. Yürüyüşün tansiyon üzerinde olumlu etkileri vardır.
* Beslenmenizde farklılık yaratmak ve doymuş yağ tüketimini azaltmak için zaman zaman et yerine soya peyniri -tofu- kullanın.Tofu mükemmel bir protein kaynagıdır.

* Herhangi bir yerde gereğinden uzun süre oturmamaya ve otururken sırt dik olacak şekilde oturmaya özen gösterin.

* Kilo vermek kolay değildir. Beklentinizi yüksek tutmayın ve motivasyonunuzu kaybetmeyin.

* Bir şikayetiniz olmasa bile yılda bir kez gözdibi (retina) muayenesi yaptırmak göz sağlığınızın korunmasına yardımcı olur.

* C vitamini içeren gıdalar antioksidan etkisi ve damar çeperini güçlendirme özelliğiyle göz altı dokusunu destekler, morlukların giderilmesine yardımcı olur.

----- Facebook  sayfamızı buradan beğenebilirsiniz. ----- 
* Diyet tedavisinde amaç enerji açığı oluşturarak vücut yağ depolarında azalma sağlamaktır.

* Kan şekerinin dengeli olması ağız ve diş sağlığının korunması açısından da önemlidir.

Diğer öneriler için buraya tıklayınız.

Sağlıkcakla kalın...

Comments

Popular posts from this blog

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Windows Mavi Ekran (Critical Structure Corruption) Hatası

Resimdeki gibi mavi ekran hatası yada dondurma kodu alırsanız, bilgisayarınız veri kaybını önlemek için kendini aniden kapatır. Herhangi bir donanımsal aygıt yada bu aygıtlarla ilgili bir yazılım hataya neden olabilir. Bu aynı zamanda sistemin, geçersiz bir belleğe işaret ettiğini de gösterir. Bunun gibi sinir bozucu mavi ekran hatasından kurtulmak için şu yolları denemenizi tavsiye ederim. Bütün harici aygıt sürücülerinizi kaldırarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.(fare ve klavye hariç.) Ayrıca bilgisayar üreticinizin ana sayfasına girip bilgisayarınız için en güncel yazılım sürücülerini indirebilirsiniz. Ek olarak sürücü yazılımlarınızı da güncellemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Safe Mode(güvenli mod)'da açın:   Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenli modda açın. Güvenli modda açtıktan sonra aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.Eğer hata devam ediyorsa Clean boot(temiz başlatma) işlemi yapmanız gerekiyor.Temiz başlatma(clean boot