Skip to main content

Android farkli ekran tipleri icin tasarim yapmak


     Birincisi, Layout seçimi çok önemli.


     Yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki AbsouluteLayout belki de en kötü seçim. AbsoluteLayout ile öğeler için kesin bir yer belirleyebilirsiniz. Örn: position x=110px, y=180px; Fakat bu kesinlikle önerilmeyen bir durum çünkü farklı ekranlarda veya farklı çözünürlükteki Android cihazlarda kaymalar olduğunu göreceksiniz. 

     Bunun yerine RelativeLayout kullanmanızı tavsiye ederim. RelativeLayout’ta parent-view’e göre ya da diğer elemanlara göre(relatively – bunlarla bağlantılı) bir pozisyon seçileceği için, istediğiniz tasarıma en yakın görünümü elde etmek mümkün. Layout seçimini hallettikten sonra sıradaki işlem olarak farklı ekran tipleri için tasarım yapmaya geldi.

      Farklı ekran tipleri için tasarım yapmak (res/ folder)


     Android dünyasında çok sayıda ve farklı boyut ve çözünürlükte ekran tipi mevcut. Bunların hepsi için ayrı ayrı tasarım yapmak mümkün değil. Temel olarak üç farklı ekran boyutunu referans alıp(small, medium, large), bunlara göre tasarımlarımızı yaptık. Bildiğiniz gibi bu ekran boyutlarının da kendi içinde farklı çözünürlük (ldpi, mdpi, hdpi, xhdpi, gibi) değerleri mevcut. Burada da yine en orta değer olan mdpi (medium) değerini baz alarak işe başladık.


     * Her ekran boyutu için res/ folder’ın altına main.xml oluşturuyoruz.

res/layout/main.xml                      -> normal (normal ekranlar için) ("default")

res/layout-small/main.xml           -> small (küçük ekranlar için)

res/layout-large/main.xml           -> large (büyük ekranlar için)


     * Ve bu yaptığımız değişikliği Manifest.xml dosyasında da tanımlıyoruz. Manifest’te <support-screen> tag ile hangi ekran tipleri için tasarım yaptığımızı belirtiyoruz.


 <supports-screens

android:largeScreens="false"

android:normalScreens="true"

android:smallScreens="true"

android:anyDensity="false" />


     Bu kodda ”true” olan değerler o ekran tipini desteklediğini; “false” olan değerlerde ise o ekran tiplerini desteklemediğini belirtmiş oluyoruz. Ayrıca  android:anyDensity="false"  değerini yazmamız gerekiyor çünkü bütün çözünürlük değerleri için değil, yukarıda belirttiğim gibi sadece mdpi çözünürlük değeri için tasarım yapmıştık. 

     Tasarım için birkaç tavsiye;

-        Eğer buton ya da eklediğiniz herhangi bir resme(öğeye) boyut tanımlamak isterseniz px (pixel) yerin e dip(device independent pixel) kullanın. Bu sayede bütün ekranlarda aynı boyutu elde etmiş olursunuz 
  
         Uygulamanızı yayınlamadan önce emulator’de farklı ekran boyutları için kendiniz deneyin. Yaptığım uygulamayı buradan deneyebilirsiniz.


     Tasarımla ilgili aklınıza takılan bir şey olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Kodda çalışmayan bir yer varsa lütfen bana iletin, beraber düzeltelim.

     Bir sonraki yazıda ise ortada gösterilen -Toast’ta- yazı yerine resim (ya da png, jpg) göstermeyi anlatacağım. Görüşmek üzere.

Comments

 1. YES thanks to hackintechnology@gmail.com he helped me to hack into my spouse facebook and i could spy on my spouse

  phone remotely this was after been scammed by other hackers you can hire him +16692252253

  ReplyDelete
 2. Без сомнения, Бодрум, один из самых популярных курортов на побережье. Город с каждым днём привлекает всё больше людей аутентичной атмосферой и широким спектром услуг. На страницах портала Вы найдёте информацию на русском языке о Бодруме и других городах. Ознакомиться с последними новостями, узнать щ мероприятиях и просмотреть подборку популярных мест Бодрума.
  Мы надеемся, что наш ресурс будет Вам полезен и желаем приятного отдыха вместе с Bodrums.org!

  ReplyDelete
 3. I read this article. I think You put a lot of effort to create this article. I appreciate your work. facebook video downloader ios

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Windows Mavi Ekran (Critical Structure Corruption) Hatası

Resimdeki gibi mavi ekran hatası yada dondurma kodu alırsanız, bilgisayarınız veri kaybını önlemek için kendini aniden kapatır. Herhangi bir donanımsal aygıt yada bu aygıtlarla ilgili bir yazılım hataya neden olabilir. Bu aynı zamanda sistemin, geçersiz bir belleğe işaret ettiğini de gösterir. Bunun gibi sinir bozucu mavi ekran hatasından kurtulmak için şu yolları denemenizi tavsiye ederim. Bütün harici aygıt sürücülerinizi kaldırarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.(fare ve klavye hariç.) Ayrıca bilgisayar üreticinizin ana sayfasına girip bilgisayarınız için en güncel yazılım sürücülerini indirebilirsiniz. Ek olarak sürücü yazılımlarınızı da güncellemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınızı Safe Mode(güvenli mod)'da açın:   Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenli modda açın. Güvenli modda açtıktan sonra aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.Eğer hata devam ediyorsa Clean boot(temiz başlatma) işlemi yapmanız gerekiyor.Temiz başlatma(clean boot