Skip to main content

Almanya veya Tükiye'de mühendis olmak - ve deneyim Üzerine

Bir ülkenin gelişmişlik durumu oradaki mühendisin kod yazma kalitesini mi artıyor?Hayır kesinlikle. Bu tamamen kodu yazanın mühendislik kabiliyetine ve tasarım yaratıcılığına kalmış bir şey. Bu şuna benziyor, Boğaziçi Üniversitesinden mezun olan herkes süper zekâlı! Yok öyle bir şey arkadaşım! Orada da okulu uzatan, tembel öğrenci yok mu? Tabi ki var. Sadece algı o şekilde!

Özellikle yazılım gibi evrensel bir işin bence her yerdeki deneyimi aynı olmalı, sonuçta aynı sistemlerle çalışıp aynı işi yapacak kodları yazılıyor.

İşte Türkiye gibi ülkelerdeki 5-6 yıllık deneyim, Almanya'da anca 2-3 yıllık deneyime eşdeğer deniliyor. Ya ne alakası var arkadaşım. Yazılım alanında yapılan iş evrensel bir iş, uluslararası arası bir iş, yazılım dediğin her yerde aynı, dünyanın her yerinde Java kodu aynı kod, başka bir şey mi oluyor sanki?

Yeri gelmişken söylemek lazım; deneyim, dediğiniz her gün ofise gidip saatlerce bilgisayar ekranına bakıp 5-6 yıl aynı firmada zaman geçirmek demek değildir.

Deneyim, edindiğiniz bilgi birikimidir, kısa zamanda çok çalışarak normal birinin 3 yılda geldiği seviyeye gelmeniz mümkündür.

Özellikle eski sistemlerle yetişmiş, kendisine 10 yıllık yazılımcı deneyimi diyen bir sürü insan var, diğer taraftan yeni mezun ya da 2-3 yıldır çalışıp; verimlilik ve yaptığı iş olarak, bilgi birikimi olarak diğer 10 yıllık deneyimliden daha fazla iş yapan bir sürü yeni genç arkadaşımız var. Sırf bunlar sektörde yeni diye bunlara deneyimsiz gözüyle bakmak büyük bir haksızlık olmaz mı? (olur tabi)

Hani bir söz vardır, akıl yaşta değil baştadır diye. Aynı durum burada da geçerli, önemli olan bir firmada 8-10 yıl doldurup kendisini deneyimli diye tabir etmek değil; önemli olan yaptığınız projeler, aldığınız sorumluluklar ve hem firmaya hem de kendinize kattığınız değerlerdir.

Comments

Popular posts from this blog

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Android farkli ekran tipleri icin tasarim yapmak

Birincisi, Layout seçimi çok önemli.
     Yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki AbsouluteLayout belki de en kötü seçim. AbsoluteLayout ile öğeler için kesin bir yer belirleyebilirsiniz. Örn: position x=110px, y=180px; Fakat bu kesinlikle önerilmeyen bir durum çünkü farklı ekranlarda veya farklı çözünürlükteki Android cihazlarda kaymalar olduğunu göreceksiniz. 
     Bunun yerine RelativeLayout kullanmanızı tavsiye ederim. RelativeLayout’ta parent-view’e göre ya da diğer elemanlara göre(relatively – bunlarla bağlantılı) bir pozisyon seçileceği için, istediğiniz tasarıma en yakın görünümü elde etmek mümkün. Layout seçimini hallettikten sonra sıradaki işlem olarak farklı ekran tipleri için tasarım yapmaya geldi.

     Farklı ekran tipleri için tasarım yapmak (res/ folder)
     Android dünyasında çok sayıda ve farklı boyut ve çözünürlükte ekran tipi mevcut. Bunların hepsi için ayrı ayrı tasarım yapmak mümkün değil. Temel olarak üç farklı ekran boyutunu referans alıp(small, medium, l…