Skip to main content

Clean Boot -Temiz Başlatma- Nedir?

Temiz önyükleme (Clean boot) nedir? clean boot için neler yapılmalıdır? Clean boot için hangi adımları takip etmemiz gerekir? Temiz önyükleme, Windows'u en az sayıda sürücü ve başlangıç programı kullanılarak başlatılacak biçimde gerçekleştirilir. 
Bu, bir program veya güncelleştirme yüklediğinizde veya Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 veya Windows Vista'da bir programı çalıştırdığınızda oluşabilecek yazılım çakışmalarını ortadan kaldırılmasına yardımcı olurAyrıca hangi çakışmaların soruna neden olduğunu belirlemek  veya sorun giderme için  temiz önyükleme gerçekleştirilir.

Temiz yükleme için gereklilikler:

 • Bilgisayarınıza temiz önyükleme yapabilmek için yönetici olarak oturum açmalısınız.
 • Temiz önyükleme gerçekleştirdiğinizde bilgisayarınıza geçici olarak bazı işlevleri kaybedebilirsiniz.
 • Normal olarak bilgisayarınızı başlattığınızda, işlevleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, orjinal hata iletisi alırsanız veya sorun devam ederse, orjinal davranışla karşılaşırsınız.
 • Bilgisayar bir ağa bağlıysa, Ağ ayarları bu adımları gerçekleştirmenizi engelleyebilir. Bunu yapmak için, gelişmiş önyükleme seçenekleri değiştirmek için, sistem yapılandırma yardımcı programını kullanmamanız önerilir. Bunu yapmak bilgisayarınızın kullanılamamasına neden olabilir.

Temiz önyükleme gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
 1. Yönetici hakları olan bir hesap kullanarak bilgisayarda oturum açın.
 2. Başlat' ı tıklatın, Aramaya Başla kutusuna msconfig.exe yazın ve -sistem yapılandırma yardımcı programını başlatmak için- Enter tuşuna basın.
 3. Not: yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse, parolayı yazın ve ya onay verin. 
 4. Genel sekmesinde Seçmeli başlangıç seçeneğini tıklayın ve ardından Başlangıç öğelerini yükle onay kutusunu tıklayıp temizleyin. ( "Boot.ini dosyasını kullan" onay kutusu kullanmamaya özen gösterin.)
 5. Hizmetler sekmesinde "Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" onay kutusunu tıklayıp seçin ve sonra Tümünü devre dışı bırak' ı tıklayın.
 6. Not: Bu adım, Microsoft Hizmetleri arka planda çalışmaya devam eder. Bu hizmetler, ağ, Tak ve Çalıştır, olay günlüğü, hata bildirimi ve diğer hizmetleri içerir. Bu hizmetleri devre dışı bırakırsanız, tüm geri yükleme noktaları kalıcı olarak silinebilir. Sistem Geri Yükleme yardımcı programını var olan geri yükleme noktalarıyla kullanmak istiyorsanız, bunu yapmamaya özen gösterin.
 7. Tamam' ı tıklatın ve sonra  Yeniden Başlat' ı tıklatın.
Beğendiyseniz yorum yapmayı ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Enjoy!

By olivercan, Keep Calm Because All is Well!

Comments

Popular posts from this blog

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Android farkli ekran tipleri icin tasarim yapmak

Birincisi, Layout seçimi çok önemli.
     Yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki AbsouluteLayout belki de en kötü seçim. AbsoluteLayout ile öğeler için kesin bir yer belirleyebilirsiniz. Örn: position x=110px, y=180px; Fakat bu kesinlikle önerilmeyen bir durum çünkü farklı ekranlarda veya farklı çözünürlükteki Android cihazlarda kaymalar olduğunu göreceksiniz. 
     Bunun yerine RelativeLayout kullanmanızı tavsiye ederim. RelativeLayout’ta parent-view’e göre ya da diğer elemanlara göre(relatively – bunlarla bağlantılı) bir pozisyon seçileceği için, istediğiniz tasarıma en yakın görünümü elde etmek mümkün. Layout seçimini hallettikten sonra sıradaki işlem olarak farklı ekran tipleri için tasarım yapmaya geldi.

     Farklı ekran tipleri için tasarım yapmak (res/ folder)
     Android dünyasında çok sayıda ve farklı boyut ve çözünürlükte ekran tipi mevcut. Bunların hepsi için ayrı ayrı tasarım yapmak mümkün değil. Temel olarak üç farklı ekran boyutunu referans alıp(small, medium, l…