Skip to main content

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.
Bir excel çalışma sayfasında belirli bir satır veya kolonu ekranda sürekli sabit tutmak için "Bölmeleri Dondur" veya ingilizce excel de "Freeze Panel" özelliğini kullanılır.
Excel 2003 de Pencere menüsü altında bulunan bu özellik; excel 2007 ve excel 2010 sürümlerinde "Görünüm" sekmesinde bulunmaktadır.
 "Bölmeleri Dondur" özelliğine aşağıdaki gibi erişebilirsiniz. Excel 2010'da bu işlem aşağıdaki resimde göründüğü gibidir.
Bölmeleri dondurma işlemi üç farklı şekilde yapabiliriz. Bunlar;
 • Çalışma sayfasının sadece üst satırlarının dondurulması: Sabit kalmasını istediğiniz satırın bir alt satırını komple seçin, daha sonra "Bölmeleri dondur" seçimine bastığımızda otomatik gerçekleşir.
 • Çalışma sayfasının sadece sol sutunlarının dondurulması: Sabit kalmasınını istediğiniz sutunların bir sağ sutununu komple seçerek "Bölmeleri dondur" seçimine basınca otomatik geerçekleşecektir.
 • Son olarak ise ilk iki işlemin birleşimi, yani hem üst satırları hemde sol sutunları dondurmak: Üst satırı ve Sol sütunu dolacak şeklide, CTRL basılı iken fare tuşu ile seçip yukarıdaki işlemi yapın.
Diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayın

Enjoy!

By olivercan, Keep Calm Because All is Well!

Comments

 1. totally wanted an ethical hacker to help me spy on my wife and served
  as a personal investigator. Literally, I met this him on a dating site
  and there used to be trust but now, he locks out his WhatsApp, PC and
  phone. So, there are trust issues. So, I wanted help to bypass his
  security and test his potency on trust. I got an hacker who helped me
  bypass his phone and got it cloned. I get access to activities like
  Facebook, Email, WhatsApp, calls, Skype and others. I'm sure someone out
  there is looking for how to solve his relationship problems, just
  contact cyberprofessionalhacker@gmail.com...

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Android farkli ekran tipleri icin tasarim yapmak

Birincisi, Layout seçimi çok önemli.
     Yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki AbsouluteLayout belki de en kötü seçim. AbsoluteLayout ile öğeler için kesin bir yer belirleyebilirsiniz. Örn: position x=110px, y=180px; Fakat bu kesinlikle önerilmeyen bir durum çünkü farklı ekranlarda veya farklı çözünürlükteki Android cihazlarda kaymalar olduğunu göreceksiniz. 
     Bunun yerine RelativeLayout kullanmanızı tavsiye ederim. RelativeLayout’ta parent-view’e göre ya da diğer elemanlara göre(relatively – bunlarla bağlantılı) bir pozisyon seçileceği için, istediğiniz tasarıma en yakın görünümü elde etmek mümkün. Layout seçimini hallettikten sonra sıradaki işlem olarak farklı ekran tipleri için tasarım yapmaya geldi.

     Farklı ekran tipleri için tasarım yapmak (res/ folder)
     Android dünyasında çok sayıda ve farklı boyut ve çözünürlükte ekran tipi mevcut. Bunların hepsi için ayrı ayrı tasarım yapmak mümkün değil. Temel olarak üç farklı ekran boyutunu referans alıp(small, medium, l…