Skip to main content

Shutdown Computer Automatically without Any Program

How to shutdown computer automatically without any program? I want my computer to work just for 30 min, etc. For this I do only two steps...

All time installing a program to your computer will make it exhausted. Also many these programs do not have any specialty, just with performing unnecessary additions and some simple visualize process they try to attract buyers’ interest. By the way, these programs use some part of your computer’s processor and Ram too.

On the other hand, for some simple jobs on computer you do not need to install any program. For example, shutting down computer with command, without any program.
More times before sleeping I want to listen a relax music on my computer. Especially if I got tired too much in that day. But I do not want my computer to work until morning. I want my computer to work just for 30 min, etc. For this I do only two steps;

1.      click Start -> type “cmd” and press “Enter”
2.      Type shutdown –s –t 1800 and press “Enter”

So your computer will shut down in 30 minutes automatically.
‘1800’ means 1800 second (30*60) = 30 minutes.
If you want 5 minutes type 300. (5*60), if you want 10 minutes type 600 and so on.

Somehow  if you want cancel this command;
Do the first step again, in step two just type shutdown –a and press “Enter”

Enjoy it!

By olivercan, Keep Calm Because All is Well!

Comments

Popular posts from this blog

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Android farkli ekran tipleri icin tasarim yapmak

Birincisi, Layout seçimi çok önemli.
     Yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki AbsouluteLayout belki de en kötü seçim. AbsoluteLayout ile öğeler için kesin bir yer belirleyebilirsiniz. Örn: position x=110px, y=180px; Fakat bu kesinlikle önerilmeyen bir durum çünkü farklı ekranlarda veya farklı çözünürlükteki Android cihazlarda kaymalar olduğunu göreceksiniz. 
     Bunun yerine RelativeLayout kullanmanızı tavsiye ederim. RelativeLayout’ta parent-view’e göre ya da diğer elemanlara göre(relatively – bunlarla bağlantılı) bir pozisyon seçileceği için, istediğiniz tasarıma en yakın görünümü elde etmek mümkün. Layout seçimini hallettikten sonra sıradaki işlem olarak farklı ekran tipleri için tasarım yapmaya geldi.

     Farklı ekran tipleri için tasarım yapmak (res/ folder)
     Android dünyasında çok sayıda ve farklı boyut ve çözünürlükte ekran tipi mevcut. Bunların hepsi için ayrı ayrı tasarım yapmak mümkün değil. Temel olarak üç farklı ekran boyutunu referans alıp(small, medium, l…