Skip to main content

How to Blogger 301 Redirecting works?

How to #Blogger 301 #Redirect works?

Sometimes we need to redirect some links on our blog to another link.
In this case you must you must use Blogger #301 RedirectingWith blogger 301 Redirecting, you can reroute your old or crashed links to new/updated one. For example, you write a new article but you did some misspelling when publishing. This may even make your article disappear on google. Thanks to 301 redirecting, you can redirect the wrong links to the correct one.

Even though in more CMS (Content Management System) systems it is easy to do in .htacces files, in blogger it is impossible since there is no Ftp support. It is so simple to use redirecting. Let’s start;


  • Blogger control panel Settings > Search preferences as showed on the image.


  • Errors and redirections
  • Custom Redirects section.

From: last (crashed) link
To: new link to redirect.

If you want permanent redirect click check box permanent
And save Changes, it all folks J

!-One more thing, if you want redirect to your home page, just typing “/” enough.


Hope you like it. If so, please do not forget to comment it below and share it with your friends. I suggest you to read my Engineering articles too.

Enjoy!

By olivercan, Keep Calm Because All is Well!

Comments

Popular posts from this blog

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Android farkli ekran tipleri icin tasarim yapmak

Birincisi, Layout seçimi çok önemli.
     Yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki AbsouluteLayout belki de en kötü seçim. AbsoluteLayout ile öğeler için kesin bir yer belirleyebilirsiniz. Örn: position x=110px, y=180px; Fakat bu kesinlikle önerilmeyen bir durum çünkü farklı ekranlarda veya farklı çözünürlükteki Android cihazlarda kaymalar olduğunu göreceksiniz. 
     Bunun yerine RelativeLayout kullanmanızı tavsiye ederim. RelativeLayout’ta parent-view’e göre ya da diğer elemanlara göre(relatively – bunlarla bağlantılı) bir pozisyon seçileceği için, istediğiniz tasarıma en yakın görünümü elde etmek mümkün. Layout seçimini hallettikten sonra sıradaki işlem olarak farklı ekran tipleri için tasarım yapmaya geldi.

     Farklı ekran tipleri için tasarım yapmak (res/ folder)
     Android dünyasında çok sayıda ve farklı boyut ve çözünürlükte ekran tipi mevcut. Bunların hepsi için ayrı ayrı tasarım yapmak mümkün değil. Temel olarak üç farklı ekran boyutunu referans alıp(small, medium, l…