Skip to main content

Polonya'da Erasmus, Szczecin'e Yol Haritasi

Las Erasmusa - 2013
#Erasmus için Polonya'nın Szczecin şehrine gidecek arkadaşlar için detaylı #yol #harita sı ve Szczecin hakkında bilmeniz gerekenler... Polonya Szczecin'de Erasmus için Yol Haritasi

Türkiye’den ayrılış: Türkiye’den giderken Berlin’e uçun. Berlin’e gitmek hem daha ucuz hem de Türkiye’den Berlin’e sefer sayısı daha fazla olduğu için bilet bulmak daha kolay. Şayet Varşova’ya giderseniz 6 saatlik bir tren yolcuğu sizi bekliyor.

Berlin Tegel ya da Schönefel havaalanlarından Szczecin’e gideceğiniz en rahat yol, “Follow Me” otobüslerini kullanmaktır. Hatta öncesinde internet sitesinde yer ayırtırsanız işinizi kolaylaştırmış olursunuz. Follow me otobüsleri sizi direk havaalanından alacağı için valiziniz ağır olsa bile fazla sıkıntı çekmezsiniz.

Şehre vardınız, Follow me otobüslerinin Szczecin’de son durağı tren istasyonudur(Dworzec Główny), gideceğiniz yeri bilmediğiniz için büyük ihtimal taksi çağıracaksınız. Szczecin’de öğrenci dostu ve en ucuz taksi City Taxi’dir. Taksi şoförlerinin para kazanmak için insanları ne kadar dolambaçlı yollardan götürdüğünü söylememe gerek yok ama City Taxi çalışanlarında buna hiç rastlamadım. Numarasını 4 335 335 paylaşıyorum, bir yere yazın çok işinize yarayacak.

Orientation Week
İlk haftaki Orientation Week’i elinizden geldiğince kaçırmamaya çalışın. Bu ilk haftada Buddy’lerle hem güzel vakit geçirip onları tanıma fırsatı bulacaksınız hem diğer erasmus öğrencileriyle tanışmış olacaksınız hem de yapılan etkinliklerle az çok şehri tanımış olacaksınız.

Alışveriş: Szczecin’de en ünlü ve büyük alışveriş merkezi olarak iki temel mekan var Galeria Kaskada ve Galeria Galaxy. Buralarda giyim, kozmetik, kafeler, restoranlar,.. herşeyi bulabilirsimz. Günlük alışverişinizi ise Biodrenka (Polonya' nın Bim' i Biedronka) ve NETTO’da (Turk urunleri olabiliyor bazen) yapabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım: Şehrin her köşesine giden tramvay sistemleri var. Tramvaya çoğu markette alabileceğiniz biletlerle biniliyor. Bilet Lehçe’de “bilet” yada Biletow” diye geçiyor. Türkçe’ye çok yakın J Bu biletlerden 1 Zloty’lik ile 15 dk; 2 Zloty’lik biletle 20-25 dk seyahat etme imkanınız oluyor.Zaten şehir fazla büyük olmadığından gideceğiniz yere hemen varabiliyorsunuz. Taksi fiyatları da çok ucuz olduğunda çoğu yere taksi ile gidiyorduk. Genelde 10 Zloty tutuyordu (2013’te 6 Tl yapıyordu).

Gece Hayatı: Gece hayatını seviyorsanız bu şehir tam size göre. Her gün için gidebileceğiniz ve öğrenci kimlik kartıyla ücretsiz giriş yapabileceğiniz çok güzel clublar var.Avrupa'nın genelinde içki ucuz zaten. Clublar ve ücretsiz olduğu günler;

Pinokio klub
  1. Pazartesi – Boston Pub
  2. Salı – Pinokio klub  (Tamamıyla öğrenci mekanı);
  3. Çarşamba – Coyote club
  4. Perşembe – Senso Club
  5. Cuma – City Hall
  6. Cumartesi – Coyote ya da Pinokio
  7. Pazar günü genelde her yer kapalı olur ama bu günde de açık bir yer bulunabiliyor – Rocker Club (Bazen Latin gecesi de düzenliyorlar.)

Bu günlerde giderseniz clublarda çok eğlenirsiniz diğer günler pek canlı olmuyor. Bu listeyi bir yere yazın ya da arada burdan açıp bakın. Pratik bilgi hayat kurtarır. J

Yemek konusu: KFC çok ucuz oluyor Polonya'da. Yemek konusunda birden fazla Türk kebapçı bulabilirsiniz. Bir tanesi domuz etini bize dana diye yutturuyordu. Hemşeri hemşeriyi gurbette s..miş misali. Tabi her yerde insanın iyisi kötüsü vardır. Ama size şiddetle Brama Portowa köşesindeki Türk kebapçısına gitmenizi tavsiye ederim. 2012-2013 bahar döneminde erasmustayken sık sık oraya giderdik. Kebabın hem tadı çok güzeldi hem de gerçek dana eti yiyorduk.

Ben ve orda tanıştığım arkadaşlarım :) (Ortadaki benim :)
Türkler her yerde! Size tavsiyem Türklerle fazla takılmayın. Oraya gitmişken yerli insanlarla tanışın, İngilizcenizi geliştirin. Döndüğünüzde memlekette zaten fazlasıyla takılacaksınız. Bu konu hakkında Erasmusa Gideceklere Önemli Tavsiyeler  makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

Paskalya Bayramı
Tatiller: Hele ki ikinci dönem giderseniz yada birinci dönemden beğenmişken ikinci dönem de kalayım derseniz bir sürü tatiliniz olacak bu dönemde(Paskalya Bayramı, Anayasa bayramı, Isa bedeni yortusu, … gibi). Polonya, herhangi bir dini bayramda ülkedeki yaşamı durduran ülkedir. Eğer dini bir bayramın yaklaştığını duyarsanız birkaç gün öncesinden yiyecek stoklayın! vallahi aç kalırsınız. (Sadece petrol ofislerini açık bulabilirsiniz.). Ayrıca bu tatilleri diğer ülkeleri gezmek için bir fırsat olarak da kullanabilirsiniz. Ucuz ulaşım için detayları Erasmusa Gideceklere Önemli Tavsiyeler yazısında bulabilirsiniz.

Daha anlatılacak bir çok şey var. her şey gönlünüzce olacağı için, bolca gezin ve eğlenin!  Yorum yapmayı ve arkadaşlarınızı da bilgilendirmek için paylaşmayı unutmayınız. Polonya, Türk öğrencilerinden oturma izni istemiyor. Diğer ülkelere erasmusa giderken vize ve oturma izni için yapmaniz gerekenleri buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

Diğer yazılarımız için buraya tıklayın lütfen. 

Yazının devamında Szczecin'de görmeniz gereken yerleri, önemli tarihleri, kaçırmamanız gereken etkinlikleri, telefon hattı, yurtdışında aileyi arama hakkında yazacağım, görüşmek üzere :)

Enjoy!


By olivercan, Keep Calm Because All is Well!


PS. Sizin de tavsiyeleriniz varsa bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Comments

Popular posts from this blog

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Android farkli ekran tipleri icin tasarim yapmak

Birincisi, Layout seçimi çok önemli.
     Yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki AbsouluteLayout belki de en kötü seçim. AbsoluteLayout ile öğeler için kesin bir yer belirleyebilirsiniz. Örn: position x=110px, y=180px; Fakat bu kesinlikle önerilmeyen bir durum çünkü farklı ekranlarda veya farklı çözünürlükteki Android cihazlarda kaymalar olduğunu göreceksiniz. 
     Bunun yerine RelativeLayout kullanmanızı tavsiye ederim. RelativeLayout’ta parent-view’e göre ya da diğer elemanlara göre(relatively – bunlarla bağlantılı) bir pozisyon seçileceği için, istediğiniz tasarıma en yakın görünümü elde etmek mümkün. Layout seçimini hallettikten sonra sıradaki işlem olarak farklı ekran tipleri için tasarım yapmaya geldi.

     Farklı ekran tipleri için tasarım yapmak (res/ folder)
     Android dünyasında çok sayıda ve farklı boyut ve çözünürlükte ekran tipi mevcut. Bunların hepsi için ayrı ayrı tasarım yapmak mümkün değil. Temel olarak üç farklı ekran boyutunu referans alıp(small, medium, l…