Skip to main content

Universite Sinavi kalkiyor mu?


#Universite Sınavı kalkıyor mu? Yeni sistemde öğrencileri neler bekliyor? Ders ortalaması öğrencileri ne kadar etkileyecek? haberin detayları için tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın kendi geliştirdiği bu modelde, sınav ortadan tamamen kaldırılıyor. Bu durumda üniversiteler lise puanlarına göre alımlarını gerçekleştirecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu uygulamasıyla öğrencileri ezberci sistemden kurtarma çalışmaları başlattı. Yeni model gereği üniversite sınavı tamamen kaldırılıyor. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri ve Strateji Daire Başkanlığı, sistem üzerinde çalışmaya başladılar. 
          
  Yeni modelin 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi ile uygulamaya geçmesi planlanıyor. Yeni modelde öğrenciler, lise öğrenimleri sürece aldığı bütün merkezi sınav sonuçları neticesinde üniversiteye doğrudan başvuruda bulunabilecek. Üniversiteler kendi aralarında kategorileri ayrılacak ve alımlarını öğrencilerin genel not ortalaması ile okumak istediği bölümle alakalı ilgili alanların not ortalamasına göre alacak.


Yeni modele ilişkin ayrıntılar...  1. Temel Eğitimden Orta-öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) geliştirilerek liselerden üniversiteye geçişte uygulanacak.
  2. Türkiye genelinde orta-öğretimde bulunan öğrenciler Fatih Projesi kapsamında dağıtılacak olan tablet bilgisayarlarla belirlenen derslerde online sınava tabi tutulacaklar.
  3. Sınavda yalnızca test olmayıp açık uçlu sorular da bulunacak.
  4. Sınavın değerlendirilmesi Türkiye genelinde alan öğretmenleri tarafından yapılacak. Yapılan değerlendirme neticesinde öğretmen, öğrenci puanını online olarak sisteme girecek.
  5. En önemlisi artık not her şey olmayacak. Orta-öğretim derslerinde ortalaması yetersiz fakat üretkenliği yüksek olan öğrenciler, projeleri neticesinde üniversiteler tarafından kabul edilebilecekler.

İyi olan kazanacak

C grubu üniversiteler, orta-öğretim genel not ortalamasını değerlendirecek.
B grubu üniversiteler, öğrencinin okumak istediği bölüme ilişkin derslerin ortalamasına da bakacak.
A grubu üniversiteler, genel not ortalamasının yanı sıra sözlü ve yazılı sınav da uygulayabilecek.Arkadaşlarınızı da bilgilendirmek için paylaşmayı unutmayınız. Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Enjoy!

By ancka Keep Calm Because All is Well!

Comments

Popular posts from this blog

Vodafone'da Sms Gönderimi için Bakiyeniz Yetersizdir Sorunu Çözüldü

Vodafone'nun sms gönderimi için bakiyeniz yetersizdir Sorunu Çözüldü!.

EXCELde Belli Satirlari ya da Sütunları Dondurmak, Sabitlemek

Excel'de önemli gördüğümüz üst satır -başlık- kısmını veya sol sutunu sabit tutmak, her sayfada görünmesini sağlamak artık çok kolay.

How to Hack WhatsApp Account Bluestack

How to hack WhatsApp account??? WhatsApp is currently one of the most secure messaging services purely because it works with a particular phone number and requires a certain code.

Simply Hacking Facebook Account with Kali Linux

Hi guys, today I will show you how to hack a Facebook account with  Kali Linux.

Android farkli ekran tipleri icin tasarim yapmak

Birincisi, Layout seçimi çok önemli.
     Yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ki AbsouluteLayout belki de en kötü seçim. AbsoluteLayout ile öğeler için kesin bir yer belirleyebilirsiniz. Örn: position x=110px, y=180px; Fakat bu kesinlikle önerilmeyen bir durum çünkü farklı ekranlarda veya farklı çözünürlükteki Android cihazlarda kaymalar olduğunu göreceksiniz. 
     Bunun yerine RelativeLayout kullanmanızı tavsiye ederim. RelativeLayout’ta parent-view’e göre ya da diğer elemanlara göre(relatively – bunlarla bağlantılı) bir pozisyon seçileceği için, istediğiniz tasarıma en yakın görünümü elde etmek mümkün. Layout seçimini hallettikten sonra sıradaki işlem olarak farklı ekran tipleri için tasarım yapmaya geldi.

     Farklı ekran tipleri için tasarım yapmak (res/ folder)
     Android dünyasında çok sayıda ve farklı boyut ve çözünürlükte ekran tipi mevcut. Bunların hepsi için ayrı ayrı tasarım yapmak mümkün değil. Temel olarak üç farklı ekran boyutunu referans alıp(small, medium, l…